تعمیر لیزر co2 فرکشنال

تعمیر لیزر co2 فرکشنال

 

لیزر co2 فرکشنال

 

لیزر co2 شناخته شده ترین، پرکاربردترین و مفیدترین لیزر گازی می باشد که دقت و عملکرد بالایی دارد . از آنجایی که نور لیزر co2 توسط آب و سلول های زنده و بافت بدن به راحتی جذب می شود، اثربخشی فوق العاده بالایی در حوزه پزشکی دارد.

لیزرها در پزشکی زیبایی به دو دسته کلی لیزر لایه‌بردار و لیزر غیر لایه‌بردار تقسیم می‌شوند که هرکدام از این‌ها، به لیزر فرکشنال و غیر فرکشنال تقسیم می‌شوند. لیزر co2 فرکشنال یکی از معروف‌ترین لیزرها در پزشکی است که برای لایه‌برداری پوست به نتایج خوبی با عارضه‌های جانبی کم‌تر، دست پیدا می‌کند.

 

 

مکانیزم درمان لیزر co2 فرکشنال

 

لیزر co2 فرکشنال

 

دستگاه ليزر co2 فركشنال روش درمان غير تهاجمی دارد كه با استفاده از تكنولوژی پيشرفته، اشعه ليزر را به هزاران اشعه ميكروسكوپيك تقسيم می كند، در نتيجه فقط بخشی از پوست تحت تأثير اشعه قرار می گيرد. براي تشبيه می توان گفت كه پوست پس از تابش اشعه لیزر co2 فرکشنال مانند تصوير ديجيتالی است كه پيكسل های آن يک در ميان ظاهر می شود. در واقع ليزر co2 فركشنال حد واسط ليزرهای تخريبی (ablative) و غير تخريبی (nonablative) است. در حالی كه ليزرهای تخريبی فقط روی اپيدرم (سلول های سطح پوست) اثر می كند و ليزرهای غير تخريبی فقط روی درم (لايه ميانی پوست) مؤثر است، ليزر co2 فركشنال همزمان روی اپيدرم و درم مؤثر است.

اين عمل با ايجاد هزاران ستون اشعه كه بسيار ظريف ولی عمقی هستند انجام می شود. به هر يک از ستون های اشعه ليزر MTZ یا Microthermal treatment zone گفته می شود. تابش هر يک از ستون های اشعه ليزر موجب تخريب اپيدرم و درم به صورت ستونی می شود. نتيجه تخريب اپيدرم بيرون ريخته شدن محتوای آن است كه به همراه آن سلول های رنگدانه ای هم خارج می شود. نتيجه تخريب درم ايجاد واكنشی است كه باعث بازسازی و ساخت كلاژن جديد می شود.

درواقع لیزر نور را به لایه‌های عمیق پوست منتقل کرده و روند بهبود طبیعی پوست را تحریک می‌کند. در طول این زمان، پزشک از جریان هوای سرد بر روی صورت استفاده می‌کند تا بیمار احساس راحتی داشته باشد. این فرآیند به سلول‌ها اجازه می‌دهد تا قوی و سریع‌تر رشد کنند و در نتیجه پوست صاف، سفت و یکدست می‌شود.

این روش که 30 الی 45 دقیقه طول می‌کشد، از انرژی نوری پالس کوتاه (معروف به فوق پالس) استفاده می‌کند که به طور مداوم از طریق الگوی اسکن، منفجر شده و منجر می‌شود تا لایه‌های نازک و بیرونی پوست آسیب‌دیده از بین بروند. به محض از بین رفتن سلول‌های مرده پوست، لیزر co2 تولید مناطق مختلف میکروترمال را که به عمق پوست می‌رسند فعال می کند. در نتیجه، روند طبیعی بهبود بافت پوست تحریک شده و تولید کلاژن را تقویت می‌کند. در نهایت پوستی سالم و جوان را جایگزین سلول‌های قدیمی و آسیب‌دیده بافت پوست می‌کند.

 

کاربرد لیزر co2 فرکشنال

با توجه به مکانیزم درمانی ذکرشده، لیزر co2 فرکشنال به منظور کاهش لک‌هایی که به مرور زمان ایجاد می شوند یالک های کک و مک، لک های کبدی ، خطوط ریز، جای زخم های قدیمی، رنگ‌های ناهموار، شلی پوست، بی نظمی بافتی، مات شدن رنگ و نازک شدن لایه کلاژن صورت، گردن و سینه،  بهبود منافذ باز پوست در پوست های چرب، جوانسازی و درمان استریا یا ترک های بارداری کاربرد گسترده ای در پزشکی و کلینیک های زیبایی پیدا کرده است همچنین بهترین درمان برای آسیب های پوستی پیشرفته نظیر چین و چروک است.

 

عوارض لیزر co2 فرکشنال

به طور کلی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی شدید یا ماندگار است. درد و التهاب پوستی در این روش بسیار کم است. هرچند پس از انجام لیزر، قرمز شدن و تورم پوست تا حدی وجود دارد که طبیعی است و به سادگی کنترل می‌شود. اگر این تورم و التهاب آزاردهنده باشد، با کمک داروهای ضد التهاب درمان خواهد شد

بسته به نوع عارضه پوستی، گستردگی و شدت آن، لیزر co2 فرکشنال باید در چند جلسه انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. همچنین با توجه به میزان درمان انجام شده، شدت انرژی دستگاه و با نظر پزشک، ممکن است دوره نقاهت این روش بین ۴ روز تا دو هفته متغیر باشد. خوشبختانه در درمان با لیزر co2 فرکشنال مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان پوست ندارید.

 

قسمت های داخلی لیزر co2 فرکشنال

دستگاه لیزر co2 فرکشنال از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که شامل تیوب لیزر گاز co2 می باشد که برای تامین انرژی تابش لیزری، به دو سر این تیوب لیزری سورس متصل شده است ، با اعمال انرژی توسط سورس الکترون های موجود در گاز موجود در تیوب لیزری برانگیخته می شوند و در اثر بازگشت از حالت برانگیخته به حالت پایه و انجام فرایندهای پیچیده ای ، انرژی اضافه خود را به صورت نور و گرما ساطع می کنند،  تابش لیزری پس از خروج از تیوب لیزری به سمت یک آینه هدایت می شود.

وظیفه آینه در دستگاه لیزر انتقال و تغییر مسیر پرتو می باشد بنابراین برای ساختن آینه لیزر از موادی مانند ژرمانیوم ، گالیوم ، آرسناید ، سولفید روی ، طلا و هالوژن ها می توان استفاده کرد. در میان این آینه ها هالوژن ها کمترین جذب را دارند ولی جذب رطوبت و نرم بودن آنها مشکلاتی را فراهم می کند. آینه های فلزی با درصد بازتاب 100% نیز می توانند برای استفاده در این طول موج ها مورد استفاده قرار گیرند. معمولا در ساخت لیزر co2 با جریان گاز از آینه ژرمانیوم و طلا استفاده می کنند به این صورت که آینه تخت را از جنس آینه ژرمانیوم و آینه مقعر را از جنس آینه طلا انتخاب می کنند.

در اثر بازتاب آینه، نور لیزر وارد بازوی دستگاه (شامل قسمت اعظمی از بخش اپتیکی دستگاه) می شود و در نهایت به هندپیس می رسد و نور لیزر از طریق میکروسوراخ هایی که در خروجی این دستگاه تعبیه شده و قطر و عمق آنها قابل تنظیم است به سطح پوست هدایت می شود.

لیزر co2 در دسته لیزرهای پرتوان قرار دارد اما به واسطه وجود این میکروسوراخ ها توان این دستگاه به مقداری قابل تحمل برای پوست کاهش پیدا می کند و یا بهتر است بگوییم توان این دستگاه به مقادیر گسسته بسیار ریزی تقسیم می شود.

با تنظیم پارامترهای لیزر خروجی در قسمت مانیتور دستگاه ، می توانیم پرتو کنترل شده ای به پوست بفرستیم و با تخریب پوست ، سیستم ایمنی بدن ترغیب به ساخت کلاژن و و بازسازی پوست می شود.

 

لیزر co2 فرکشنال

 

به واسطه کاربرد بالای این دستگاه در کلینیک های زیبایی و یا خطا و اطلاعات کم اپراتور، ممکن است دستگاه شما با مشکلاتی مواجه شود، بدین منظورخدمات پس از فروش و گارانتی این دستگاه اهمیت فراوانی پیدا می کند و در هنگام خرید این دستگاه باید دو نکته گارانتی و خدمات پس از فروش را مد نظر قرار دهید.

 

تعمیر لیزر co2 فرکشنال

طی تجاربی که تیم تخصصی الکترونیکی-اپتیکی شرکت اپتیک پرداز در تعمیر و عیب یابی دستگاه های لیزر co2 فرکشنال داشته است مشکلات احتمالی که می تواند برای این دستگاه ایجاد شود عبارتند از :

  • سوراخ شدن و یا شکستن آینه داخلی دستگاه
  • آسیب بخش اپتیکی دستگاه
  • آسیب به کابل ها، کلید Emergency ، میکروسوئیچ و بخش الکترونیک دستگاه
  • کم شدن توان اشعه خروجی
  • شکستن قطعات مکانیکی دستگاه
  • به هم ریختن تنظیمات نرم افزاری

 

لیزر co2 فرکشنال

 

شرکت اپتیک پرداز در کمترین زمان، بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

در صورت پاسخگو نبودن شرکت سازنده دستگاه یا اتمام گارانتی این دستگاه، شرکت اپتیک پرداز تمامی خدمات مربوط به تعمیر و عیب یابی دستگاه co2 فرکشنال را ارائه می کند.

این دسته از دستگاه های لیزری پزشکی قیمت نسبتا بالایی دارند اما در صورت آسیب دستگاه خود و پاسخگو نبودن شرکت فروشنده، تعمیر و عیب یابی دستگاه خود را با اطمینان خاطر به ما بسپارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با شرکت اپتیک پرداز کلیک کنید.

این مقاله در بخش تحقیق و پژوهش شرکت اپتیک پرداز گردآوری شده است و استفاده از آن با ذکرمنبع بلامانع است.

 

 

یاسمن وحیدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *