آینه ی مولیبدن یا سیلیکون؟

آینه ی مولیبدن یا سیلیکون؟

در هر سیستم لیزر، آینه یکی از مهمترین اجزاء است. طراحی و تولید آینه های لیزر برای تولید، نگهداری و ارائه پرتو لیزر با کیفیت بالا ضروری است. دو دسته اصلی از آینه های لیزر وجود دارد: داخلی و خارجی.آینه داخلی برای تولید، نگهداری و تقویت پرتو لیزر با تشکیل یک “رزوناتور” بازتابنده در اطراف مخلوط گاز CO2 استفاده می شود. آینه های داخلی گاهی اوقات آینه های رزوناتور یا حفره ای نامیده می شوند. آینه­های خارجی برای ارائه، تابش، تقسیم و پرتو لیزر تمرکز می کنند. اکثر آینه­ها دارای سطوح بازتابندهی مسطح هستند، اما برخی از آنها به علت کاهش واگرایی پرتو دارای سطوح منحنی هستند. طراحی مواد بستر و پوشش یک آینه لیزر CO2 اساسا توسط عملکرد مورد نظر آن تعیین می شود و عمدتا ازجنس آینه مولیبدن و یا سیلکون است.

آینه ی مولیبدن یا سیلیکون؟

در لیزر های برش، چه برش فلز و چه برش غیر فلز از آینه دایره­ای شکل به قطر ۲ و ۲٫۵ و ۳ سانتی متراستفاده می­شود که سایز استاندارد آن ۲٫۵ سانتی متر می باشد.

جنس آینه ی مولیبدن و سیلیکون

از آنجا که خروجی لیزرهای co2 در محدوده 10.6 میکرون است برای ساختن آینه های لیزر از قطعات اپتیکی مثل شیشه نمی توان استفاده کرد.چون این مواد دراین محدوده جذب زیادی دارند بنابراین خروجی لیزر را به شدت کاهش می دهند و در اثر گرمای زیادی که در اثر فرایند جذب در آنها ایجاد می­شود ممکن است بشکنند یا ذوب شوند. بنابراین برای ساختن آینه لیزر از موادی مانند ژرمانیوم ،گالیوم آرسناید، سولفید روی و هالوژن­ها می توان استفاده کرد.

در میان این مواد هالوژن­ها کمترین جذب را دارند ولی چون جنس انها جذب رطوبت بالا دارد و نرم هستند مشکلاتی را فراهم می کنند. آینه های فلزی با در صد بازتاب ۱۰۰% نیز می توانند دراین طول موجها مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی آینه های موجود در بازار اغلب جزو سه دسته زیر هستند:

 • مولیبدن
 • سیلیکون
 • فلزی

تعداد آینه لیزر CO2 در هر دستگاه :

آینه ­ی دستگاه لیزرCO2 به صورت استاندارد ۳ عدد می­باشد و در بعضی دستگاه­های قدیمی ۵ عدد آینه لیزر می­باشد. این سه آینه به صورت ۴۵ درجه قرار می­گیرند.آینه اول در جلوی تیوب لیزر بر روی پایه آینه ثابت نصب می­باشد آینه دوم بر روی پایه آینه متحرک نصب شده و آینه سوم بالای هد نصب شده است که در تصویر زیر قابل روئیت هستند.

آينه های لیزر CO2

درصد بازتاب آینه­ ی مولیبدن و سیلیکون

ازآینه­های بادرصد بازتاب بالا برای افزایش توان لیزر و موازی کردن مسیر بازتاب پرتوها در کاواک بازتابش استفاده می شود تا فوتونها بتوانند بین دو آینه لیزر بازتاب و اتلاف به حداقل برسد به همین علت این آینه­ها باید آینه تخت با درصد بازتابش تقریبا ۱۰۰% باشند. همچنین آینه مقعر باید در صد بازتابشی در حدود ۹۰ درصد باشد.

آینه های سیلیکونی

از لحاظ ظاهری، این آینه ها به رنگ طلایی می باشند. البته در حال حاضر مدل های نقره ای نیز در بازار مشاهده می شود.

ویژگی­ها

 • مقاومت حرارتی بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • خلوص شیمیایی بالا
 • سختی بالا
 • خواص نوری خوب و کارایی بالا
 • بازتاب پذیری بالا

آینه ی مولیبدن یا سیلیکون؟

آینه ی مولیبدن

فلز مولیبدن MO به راحتی در آلیاژها، کاربیدهای سخت و پایدار تشکیل می‌دهد و به همین دلیل بیشتر تولید جهانی این عنصر (حدود ۸۰درصد) در آلیاژهای فولاد از جمله آلیاژهای با مقاومت بالامصرف می‌شود و مستقیماً در سطح آینه صیقل داده می شود.

 

 • سطح آینه مولیبدن کاملا ًمقاوم در برابر سایش است.
 • نقطه ذوب مولیبدن تا 2622 درجه سانتیگراد است، بنابراین در برابر دمای بالا و خوردگی مقاوم است.
 • آینه های مولیبدن اغلب برای لیزرهای کم مصرف استفاده می­شود.
 • طول عمر بالا.
 • مولیبدن سختی بالایی دارد و در برابر پاک شدن مقاوم.
 • می­تواند در یک محیط ناهموار(rugged) کارکند.
چرا آینه­ های سیلیکون گرانتر هستند؟

از آنجائیکه پس ازپرداخت سیلیکون قابل استفاده نمی باشد، باید با یک فیلم طلا پوشانده شود و از آنجایی که طلا گران است، منجر به گرانی و قیمت بالای آینه سیلیکونی می شود در حالی که آینه مولیبدن نیاز به پولیش دارد و پس از پرداخت نیازی به پوشش ندارد، بنابراین فرآیند تولید آن آسان است.

نکته دیگر ایسنت که شرایط استفاده و نگهداری از آینه های سیلیکونی سخت تر از آینه های مولیبدن است.

آینه های سیلیکون در توانهای بالاتر نسبت به آینه های مولیبدن استفاده می­شوند:

آینه های فلزی

این آینه ها دارای قابلیت جذب بیشتری هستند، در هر شرایط آب و هوایی می توان از آنها استفاده کرد، نظافت و تمیز نگه داشتن آن دارای اهمیت زیادی است ولی برای محیط هایی که رطوبت در آنها زیاد است؛ گزینه خوبی محسوب نمی شوند. از لحاظ وزنی، آینه های فلزی نسبت به آینه های سیلیکونی سنگین تر می باشند. برای کاربردهای صنعتی و بزرگ از آینه های فلزی استفاده می شود.

یکی از انواع آینه­های فلزی دستگاه لیزر، آینه مسی می­باشد. زمانی که تولید گرما در آینه بالا برود از آینه­ی مسی استفاده می­کنندزیرا اینه مسی دستگاه لیزر توانایی تحمل بالای گرما را در حین کار داردو در واقع اینه مسی به خوبی میتواند گرما را هدایت کند.

 

برای خرید آینه ی مولیبدن و سیلیکونی لیزر CO2 کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آینه ی مولیبدن و سیلیکونی کلیک کنید.

 

darvishzadeh.vahid99
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • sara.ghashghaei2020 2 خرداد 1401 / 16:54

  این توضیحات ب کنار….. دوام و کارایی کدوم بیشتره؟؟؟

  • darvishzadeh.vahid99 2 خرداد 1401 / 17:29

   درمورد توانهای زیر ۲۰۰ وات آینه مولیبدن به نظر مناسب تر می رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *